Jako agencja zajmująca się siecią często ją przemierzamy żeby zapoznać się z nowymi kreacjami, które prezentowane są w galeriach designu. Niektóre z prac są zadziwiająco podobne do siebie… I to tak podobne, że nikt nie zaryzykuje stwierdzenia, że to przypadek. Ten fakt sprawił, że kolekcjonujemy takie znaleziska od jakiegoś czasu. Prezentuję pierwsze z nich.

Jako kontrargument do jednoznacznego określenia tych prac jako plagiatu przypominam, że wielu myślicieli postrzega kreatywność jako zdolność do adaptacji już istniejących pomysłów. Nie wiem tylko gdzie leży źródło tych pomysłów, bo jeśli każdy pomysł jest transfuzją cudzych  ideii w nową formę, to skąd wzięła się pierwotna forma?

jupiter_webdesign_interface_by_grafiket-d34lvf3_KOPIA Media Engine - An Award Winning Creative Digital Agency verejski_by_indestudio-d31shqa_KOPIA 70317633703d4034a859d1d26050c544_kopia cf5d120f1e23ef934643328fcbd1f1fd_KOPIA

 

I co? Plagiat czy inspiracja? Pomysł stworzony na nowo czy kopia cudzego pomysłu?

 

crafton dconstruct

 

Jeszcze jeden powielany patent. Zgubiłem resztę przykładów, ale te dwa są chyba dość „obrazujące”.

I co? Plagiat czy inspiracja? Zapraszamy do komentowania na Facebooku.

 

Polecam wideo z TEDa nt. kreatywności – Pan Ferguson opowiada o tym, że najbardziej podziwiani twórcy, od Boba Dylana do Steva Jobsa, zapożyczali, kradli i przekształcali.